همه می دانیم که فرایند تبدیل شدن کودک به بزرگسال و آمادگی برای باروری بلوغ نام دارد. بلوغ در دختران با رشد سینه ها و قاعدگی همراه است. پسران نیز با تغییرات در آلت تناسلی و تغییر صدا متوجه بالغ شدن خود می شوند. سن بلوغ با توجه به نژاد، فرهنگ و منطقه جغرافیایی متفاوت است. عموما نیازی نیست برای بلوغ زودرس نگران بود. با اینحال گاهی بلوغ زودرس یا دیررس نشانه بیماری هاییست که باید پیگیری و درمان شوند.

برآورد زمان مطالعه: 8 minutes

تغییرات جسمی دوران بلوغ در سن استاندارد
تغییرات جسمی دوران بلوغ در سن استاندارد

دلایل بلوغ زودهنگام

در برخی موارد نادر بلوغ زودهنگام خود نشان دهنده مشکلی بزرگتر است. مسائلی مانند تومور ها یا ضربه ها،لخته ها، مشکلات تیروئید و تخمدان می توانند دلیل بروز این مشکل باشند. با اینحال همواره بخاطر داشته باشید که: تشخیص این موضوع با پزشک است. با اینحال دلایل قطعی بلوغ زودتر از موعد هنوز بطور کامل مشخص نیستند اما می توان به این دلایل اشاره کرد:

بیشتر بخوانید:

نمونه گیری در منزل در مشهد

بارداری با iui

چه اتفاقی در بدن موجب بلوغ پیش از موعد می شود؟

شروع بلوغ معمولاً توسط هیپوتالاموس آغاز می شود. این ناحیه از مغز به غده هیپوفیز (غده ای به اندازه نخود در نزدیکی قاعده مغز) سیگنال می دهد تا هورمون هایی ترشح کند که تخمدان ها (در دختران) یا بیضه ها (در پسران) را برای تولید هورمون های جنسی تحریک می کنند.

هیپوتالاموس و بلوغ زودرس

به طور معمول، به خصوص در دختران، بلوغ زودرس به این دلیل است که مغز سیگنال‌ها را زودتر از آنچه باید ارسال می‌کند. هیچ مشکل پزشکی یا محرک دیگری وجود ندارد. این نیز اغلب می تواند در خانواده ها اجرا شود.

در موارد کمتر، بلوغ زودرس ناشی از یک مشکل جدی تر، مانند تومور یا ضربه است. مشکلات تیروئید یا تخمدان نیز می تواند باعث بلوغ زودرس شود. در این موارد، علائم دیگری معمولا رخ می دهد که به مشکل جدی تری اشاره می کند.

بلوغ زودرس در پسران کمتر شایع است و بیشتر به مشکل پزشکی دیگری مربوط می شود. برای حدود 5 درصد از پسران، این بیماری ارثی است.

برخی از دختران بسیار جوان (معمولاً از 6 ماه تا 3 سال) ممکن است رشد سینه را نشان دهند که بعداً ناپدید می شود یا ممکن است بدون سایر تغییرات فیزیکی بلوغ ادامه یابد. به این حالت تلارش زودرس (thee-LAR-kee) می گویند و معمولاً مشکلات پایداری ایجاد نمی کند.

به طور مشابه، برخی از دختران و پسران ممکن است رشد اولیه موهای ناحیه تناسلی و/یا زیر بغل یا بوی بدن داشته باشند که به سایر تغییرات در رشد جنسی مرتبط نیست. این آدرنارک زودرس (ah-druh-NAR-kee) نامیده می شود.

این کودکان ممکن است برای رد کردن بلوغ زودرس “واقعی” به پزشک خود مراجعه کنند. اما اکثر آنها نیازی به درمان ندارند و سایر علائم مورد انتظار بلوغ را در سن معمول نشان می دهند.

علائم بلوغ زودرس

همانطور که گفتیم نیازی نیست در مورد کمی تغییر زمان بلوغ حساسیت نشان دهیم. با اینحال آنچه مسلم است بروز نشانه های بلوغ قبل از 8 سالگی در دختران و قبل از 9 سالگی در پسران نشانگر وجود مشکل در این فرایند است. دقت داشته باشید که گاهی فقط برخی از نشانه ها در فرزند شما دیده می شود. بطور مثال قاعدگی دختر قبل از 8 اغاز می شود در حالیکه نشانه های دیگر مشاهده نمی شوند. در این حالت نیز باید با پزشک مشورت نمایید.

علائم بلوغ زودرس در دختران و پسران

اگر در سنین قبل از 8 سالگی در دختران و 9 سالگی در پسران این علائم را دیدید، به پزشک مراجعه نمایید:

تشخیص بلوغ زودرس

پزشکان برای تشخیص بلوغ پیش از موعد از آزمایش خون استفاده می کنند. آنها میزان هورمون های جنسی را اندازه می گیرند تا متوجه بلوغ شوند. همچنین تصویربرداری با استفاده از اشعه X نیز حاوی اطلاعات ارزشمندی از به بلوغ رسیدن یا نرسیدن استخوان های فرزند شما خواهد بود.

تاثیرات بلوغ زودرس بر کودکان

تاثیرات بلوغ زودرس بر کودکان

وقتی بلوغ به پایان می رسد، رشد قد متوقف می شود. از آنجایی که اسکلت‌های آن‌ها بالغ می‌شود و رشد استخوان‌ها در سنین پایین‌تر از حد طبیعی متوقف می‌شود، بچه‌های مبتلا به بلوغ زودرس که درمان نمی‌شوند معمولاً به پتانسیل کامل قد بزرگسالان خود نمی‌رسند. جهش رشد اولیه آنها ممکن است در مقایسه با همسالان خود در ابتدا آنها را قد بلند کند. اما ممکن است رشد آنها خیلی زود متوقف شود و در نهایت در ارتفاع کوتاه تری نسبت به حالت قبلی قرار گیرند.

بلوغ زودرس نیز می تواند از نظر عاطفی و اجتماعی برای کودکان سخت باشد. برای مثال، دخترانی که دچار بلوغ زودرس هستند، ممکن است از پریود شدن یا بزرگ شدن سینه‌های خود قبل از هر یک از همسالان خود گیج یا خجالت بکشند. ممکن است به دلیل اینکه مسن تر به نظر می رسند با آنها متفاوت رفتار شود.

حتی ممکن است احساسات و رفتار در کودکان با بلوغ زودرس تغییر کند. دختران ممکن است بدخلق و تحریک پذیر شوند. پسرها می توانند تهاجمی تر شوند و همچنین میل جنسی نامناسب برای سن خود ایجاد می کنند.

درمان بلوغ زودرس

پس از تشخیص بلوغ پیش از موعد، درمان آن را یک پزشک متخصص غدد اطفال بر عهده خواهد گرفت. گاهی اوقات این مشکل با درمان بیماری که مسبب اصلی این اتفاق است در مان می شود. با اینحال در مواردی که بیماری ضمینه ای وجود ندارد، غدد و هورمون ها درمان می شوند. درمان هورمونی تایید شده در حال حاضر با داروهایی به نام آنالوگ های LHRH است. این هورمون‌های مصنوعی (ساخت انسان) تولید هورمون‌های جنسی در بدن را که باعث بلوغ زودرس می‌شوند. منبع

نقش والدین در درمان بلوغ زودهنگام

به کودک خود توضیحی ساده و واقعی در مورد آنچه اتفاق می افتد بدهید. توضیح دهید که این تغییرات برای بچه های بزرگتر و نوجوانان طبیعی است، اما بدن او کمی خیلی زود شروع به رشد کرده است. فرزند خود را در مورد درمان و آنچه در طول مسیر انتظار دارد، آگاه کنید. نکته مهم این است که پزشکان می توانند بلوغ زودرس را درمان کنند. آنها می توانند به بچه ها کمک کنند تا پتانسیل رشد بزرگسالی خود را حفظ کنند و استرس عاطفی و اجتماعی را که ممکن است بچه ها از بلوغ زودرس با آن مواجه شوند، محدود کنند.

آیا بلوغ زودرس درمان دارد؟

بله در هنگام تشخیص بلوغ پیش از موعد، متخصص غدد اطفال دلیل این اتفاق را می یابد. سپس با توجه به تشخیص و آزمایش بیماری اصلی که موجب بلوغ زودرس شده است را درمان می کند. در موارد دیگر نیز با روش های درمانی و تجویز دارو، ترشح هورمون های جنسی را تا رسیدن به سن اصلی بلوغ متوقف می کند.

بلوغ زودرس باعث کوتاهی قد می شود؟

وقتی بلوغ به پایان می رسد، رشد قد متوقف می شود. از آنجایی که اسکلت‌های آن‌ها بالغ می‌شود و رشد استخوان‌ها در سنین پایین‌تر از حد طبیعی متوقف می‌شود، بچه‌های مبتلا به بلوغ زودرس که درمان نمی‌شوند معمولاً به پتانسیل کامل قد بزرگسالان خود نمی‌رسند.

از کجا ابتلا به بلوغ زودرس را بفهمیم؟

اگر علائم بلوغ در دختران قبل از هشت و در پسران قبل از 9 سالگی مشاهده نمودید برای آزمایشات و تشخیص های پزشکی به مراکز درمانی مراجعه نموده و با پزشک مشورت نمایید.