همه می دانیم که فرایند تبدیل شدن کودک به بزرگسال و آمادگی برای باروری بلوغ نام دارد. بلوغ در دختران با رشد سینه ها و قاعدگی همراه است. پسران نیز با تغییرات در آلت تناسلی و تغییر صدا متوجه بالغ شدن خود می شوند. سن بلوغ با توجه به نژاد، فرهنگ و منطقه جغرافیایی متفاوت است. عموما نیازی نیست برای بلوغ زودرس نگران بود. با اینحال گاهی بلوغ زودرس یا دیررس نشانه بیماری‌هاییست که باید پیگیری و درمان شوند.

Estimated reading time: 16 دقیقه

تغییرات جسمی دوران بلوغ در سن استاندارد
تغییرات جسمی دوران بلوغ در سن استاندارد

دلایل بلوغ زودهنگام

در برخی موارد نادر بلوغ زودهنگام خود نشان دهنده مشکلی بزرگتر است. مسائلی مانند تومور‌ها، ضربه‌ها،لخته‌ها، مشکلات تیروئید و تخمدان می‌توانند دلیل بروز این مشکل باشند. با اینحال همواره بخاطر داشته باشید که: تشخیص این موضوع با پزشک است. دلایل قطعی بلوغ زودتر از موعد هنوز بطور کامل مشخص نیستند اما می‌توان به این دلایل اشاره کرد:

البته در نظر داشته باشید که بلوغ زودرس از نظر علمی یک بیماری نیست بنابراین می‌تواند بدون دلیل خاصی نیز آغاز گردد.

بیشتر بخوانید:

نمونه‌گیری در منزل در مشهد

بارداری با iui

چه اتفاقی در بدن موجب بلوغ پیش از موعد می‌شود؟

شروع بلوغ معمولاً توسط هیپوتالاموس آغاز می‌شود. وظیفه این ناحیه از مغز سیگنال به غده هیپوفیز است. این غده به اندازه نخود بوده و در نزدیکی قاعده مغز قرار دارد. بواسطه این سیگنال هورمون‌هایی ترشح می‌شوند که تخمدان‌ها (در دختران) یا بیضه‌ها (در پسران) را برای تولید هورمون‌های جنسی تحریک می‌کنند.

هیپوتالاموس و بلوغ زودرس

به طور معمول، به خصوص در دختران، بلوغ زودرس به این دلیل است که مغز سیگنال‌ها را زودتر از آنچه باید ارسال می‌کند. هیچ مشکل پزشکی یا محرک دیگری وجود ندارد. این نیز اغلب می تواند در خانواده ها اجرا شود.

در موارد کمتر، بلوغ زودرس ناشی از یک مشکل جدی تر، مانند تومور یا ضربه است. مشکلات تیروئید یا تخمدان نیز می‌تواند باعث بلوغ زودرس شود. در این موارد، علائم دیگری معمولا رخ می‌دهد که به مشکل جدی تری اشاره می‌کند.

بلوغ زودرس در پسران کمتر شایع است. دلیل آن بیشتر به مشکل پزشکی دیگری مربوط می‌شود. برای حدود 5 درصد از پسران، این بیماری ارثی است.

برخی از دختران بسیار جوان (معمولاً از 6 ماه تا 3 سال) ممکن است رشد سینه را نشان دهند که بعداً ناپدید می‌شود. یا ممکن است بدون سایر تغییرات فیزیکی بلوغ ادامه یابد. به این حالت تلارش زودرس (thee-LAR-kee) می‌گویند و معمولاً مشکلات پایداری ایجاد نمی‌کند.

به طور مشابه، برخی از دختران و پسران ممکن است رشد اولیه موهای ناحیه تناسلی و/یا زیر بغل یا بوی بدن داشته باشند. این تغییرات به سایر تغییرات در رشد جنسی مرتبط نیست. پزشکان به این حالت این آدرنارک زودرس (ah-druh-NAR-kee) می‌گویند.

این کودکان ممکن است برای رد کردن بلوغ زودرس “واقعی” به پزشک خود مراجعه کنند. اما اکثر آنها نیازی به درمان ندارند و سایر علائم مورد انتظار بلوغ را در سن معمول نشان خواهند داد.

تاثیر ژنتیک در بلوغ زودرس

مسائل ژنتیکی در بلوغ زودرس بسیار مهم و تاثیر گذار هستند. برخی ژن‌های خاص می‌توانند خطر ایجاد و ابتلا به بلوغ زودرس در دختران و پسران را 30 تا 40 درصد افزایش دهند. این ژن‌ها عموما با ایجاد یک یا چند مورد از عوامل زیر بلوغ زودرس ایجاد می‌کنند:

چهار دسته از ژن‌ها در بلوغ زودرس تاثیر دارند:

ژن‌های تولید کننده هورمون‌های جنسی:

ژن‌های تولیدکننده هورمون‌های جنسی، ژن‌هایی هستند که در تولید هورمون‌های جنسی، مانند استروژن و تستوسترون، نقش دارند. این ژن‌ها می‌توانند بر تولید استروژن در دختران یا تستوسترون در پسران تأثیر بگذارند، به همین دلیل نقش مهمی در بروز و تشخیص بلوغ زودرس در دختر و پسر دارند.

برخی از ژن‌های تولیدکننده استروژن در دختران عبارتند از:

برخی از ژن‌های تولیدکننده تستوسترون در پسران عبارتند از:

مطالعات نشان داده‌اند که جهش‌های در ژن‌های تولیدکننده هورمون‌های جنسی می‌تواند خطر ابتلا به بلوغ زودرس را افزایش دهد. برای مثال، جهش‌های در ژن ESR1 می‌تواند باعث تولید بیش از حد استروژن در دختران شود، که می‌تواند منجر به بلوغ زودرس شود.

علاوه بر ژن‌های تولیدکننده هورمون‌های جنسی، ژن‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند بر تولید هورمون‌های جنسی تأثیر بگذارند. برای مثال، ژن‌های تنظیم‌کننده تولید هورمون‌های جنسی می‌توانند بر نحوه تنظیم تولید هورمون‌ها تأثیر بگذارند. ژن‌های مرتبط با پاسخ بدن به هورمون‌ها نیز می‌توانند بر نحوه پاسخ بدن به هورمون‌ها تأثیر بگذارند.

نقش ژن‌های تنظیم کننده هورمون‌های جنسی در بلوغ زودرس

این ژن‎‌ها بر نحوه تنظیم تولید هورمون‌های جنسی تأثیر می‌گذارند و سرعت تولید هورمون‌ها یا مقدار هورمون‌های تولید شده را مشخص می‌کنند. اختلال در این فعالیت‌ها نیز منجر به بروز بلوغ زودرس دختران و پسزان می‌شود.

برخی از ژن‌های تنظیم‌کننده تولید هورمون‌های جنسی عبارتند از:

مطالعات نشان داده‌اند که جهش‌های در ژن‌های تنظیم‌کننده تولید هورمون‌های جنسی می‌تواند خطر ابتلا به بلوغ زودرس را افزایش دهد. برای مثال، جهش‌های در ژن LHRH می‌تواند باعث تولید بیش از حد LH شود، که می‌تواند منجر به بلوغ زودرس شود.

علاوه بر ژن‌های تولیدکننده هورمون‌های جنسی و ژن‌های تنظیم‌کننده تولید هورمون‌های جنسی، ژن‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند بر بلوغ زودرس تأثیر بگذارند. برای مثال، ژن‌های مرتبط با پاسخ بدن به هورمون‌ها نیز می‌توانند بر نحوه پاسخ بدن به هورمون‌ها تأثیر بگذارند. ژن‌های مرتبط با رشد و نمو اندام‌های جنسی نیز می‌توانند بر نحوه رشد و نمو اندام‌های جنسی تأثیر بگذارند.

ژن‌های مرتبط با پاسخ بدن به هورمون‌ها

این ژن‌ها می‌توانند بر نحوه جذب هورمون‌ها توسط بدن یا نحوه استفاده از آنها توسط بدن تأثیر بگذارند.

برخی از ژن‌های مرتبط با پاسخ بدن به هورمون‌ها عبارتند از:

چه ژن‌هایی به رشد اندام‌های جنسی مرتبط هستند؟

از جمله ژن‌های مهم در رشد و نمو اندام‌های جنسی در دوران بلوغ که در بروز بلوغ زودرس نیز موثر هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تغییرات در این ژن‌ها می‌تواند منجر به اختلالات رشد اندام‌های جنسی شود. به عنوان مثال، جهش در ژن SRY می‌تواند منجر به سندرم تخمدان‌های مردانه شود. این سندرم یک اختلال نادر ژنتیکی است که در آن زنان با اندام‌های جنسی مردانه متولد می‌شوند.

در حال حاضر، تحقیقات زیادی در مورد ژنتیک رشد اندام‌های جنسی در حال انجام است. امید است که این تحقیقات منجر به توسعه روش‌های جدیدی برای درمان اختلالات رشد اندام‌های جنسی و درمان بلوغ زودرس شود.

علائم بلوغ زودرس

همانطور که گفتیم نیازی نیست در مورد کمی تغییر زمان بلوغ حساسیت نشان دهیم. با اینحال آنچه مسلم است بروز نشانه های بلوغ قبل از 8 سالگی در دختران و قبل از 9 سالگی در پسران نشانگر وجود مشکل در این فرایند است. دقت داشته باشید که گاهی فقط برخی از نشانه ها در فرزند شما دیده می شود. بطور مثال قاعدگی دختر قبل از 8 اغاز می شود در حالیکه نشانه های دیگر مشاهده نمی شوند. در این حالت نیز باید با پزشک مشورت نمایید.

علائم بلوغ زودرس در دختران و پسران

اگر در سنین قبل از 8 سالگی در دختران و 9 سالگی در پسران این علائم را دیدید، به پزشک مراجعه نمایید:

تشخیص بلوغ زودرس

پزشکان برای تشخیص بلوغ پیش از موعد از آزمایش خون استفاده می کنند. آنها میزان هورمون های جنسی را اندازه می‌گیرند تا متوجه بلوغ شوند. همچنین تصویربرداری با استفاده از اشعه X نیز حاوی اطلاعات ارزشمندی از به بلوغ رسیدن یا نرسیدن استخوان های فرزند شما خواهد بود.

آزمایش تشخیص نوع بلوغ زودرس

برای انجام این کار، پزشک آزمایشی به نام آزمایش تحریک هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) انجام می‌دهد. این آزمایش با نمونه گیری خون انجام می‌شود. کودک شما واکسن حاوی هورمون GnRH دریافت می‌کند. سپس نمونه‌های خون بیشتری در دوره زمانی مشخص گرفته می‌شود. پزشکان در این نمونه‌ها واکنش خون کودک را بررسی می‌کنند.

تاثیرات بلوغ زودرس بر کودکان

تاثیرات بلوغ زودرس بر کودکان

وقتی بلوغ به پایان می‌رسد، رشد قد متوقف می‌شود. از آنجایی که اسکلت‌های آن‌ها بالغ می‌شود و رشد استخوان‌ها در سنین پایین‌تر از حد طبیعی متوقف می‌شود، بچه‌های مبتلا به بلوغ زودرس که درمان نمی‌شوند معمولاً به پتانسیل کامل قد بزرگسالان خود نمی‌رسند. جهش رشد اولیه آنها ممکن است در مقایسه با همسالان خود در ابتدا آنها را قد بلند کند. اما ممکن است رشد آنها خیلی زود متوقف شود و در نهایت در ارتفاع کوتاه تری نسبت به حالت قبلی قرار گیرند.

بلوغ زودرس نیز می‌تواند از نظر عاطفی و اجتماعی برای کودکان سخت باشد. برای مثال، دخترانی که دچار بلوغ زودرس هستند، ممکن است از پریود شدن یا بزرگ شدن سینه‌های خود قبل از هر یک از همسالان خود گیج یا خجالت بکشند. ممکن است به دلیل اینکه مسن‌تر به نظر می رسند با آنها متفاوت رفتار شود.

حتی ممکن است احساسات و رفتار در کودکان با بلوغ زودرس تغییر کند. دختران ممکن است بدخلق و تحریک پذیر شوند. پسرها می توانند تهاجمی‌تر شوند و همچنین میل جنسی نامناسب برای سن خود ایجاد می‌کنند.

درمان بلوغ زودرس

جلوگیری از این عارضه در دختران و پسران

بیشتر موارد بلوغ زودرس قابل پیشگیری نیست. محدود کردن قرار گرفتن کودک در معرض هورمون‌های تولید مثل از منابع بیرونی ممکن است از بلوغ زودرس جلوگیری کند. این منابع ممکن است شامل کرم‌های استروژن یا تستوسترون، لوسیون‌ها یا سایر داروها باشد. بااینحال می‌توان آن را زود تشخیص داد و متوقف نمود.

پزشکان بلوغ زودرس را معمولا به سه دسته تقسیم می کنند:

پس از تشخیص بلوغ پیش از موعد، درمان آن را یک پزشک متخصص غدد اطفال بر عهده خواهد گرفت. گاهی اوقات این مشکل با درمان بیماری که مسبب اصلی این اتفاق است درمان می‌شود. با اینحال در مواردی که بیماری ضمینه‌ای وجود ندارد، غدد و هورمون‌ها درمان می‌شوند. درمان هورمونی تایید شده در حال حاضر با داروهایی به نام آنالوگ های LHRH است. این هورمون‌های مصنوعی (ساخت انسان) تولید هورمون‌های جنسی در بدن را که باعث بلوغ زودرس می‌شوند. منبع

نقش والدین در درمان بلوغ زودهنگام

به کودک خود توضیحی ساده و واقعی در مورد آنچه اتفاق می‌افتد بدهید. تبه او بگویید که این تغییرات برای بچه‌های بزرگتر و نوجوانان طبیعی است، اما بدن او کمی خیلی زود شروع به رشد کرده است. فرزند خود را در مورد درمان و آنچه در طول مسیر پیش می‌آید، آگاه کنید. نکته مهم این است که پزشکان می‌توانند بلوغ زودرس را درمان کنند. آنها می‌توانند به بچه‌ها کمک کنند تا پتانسیل رشد بزرگسالی خود را حفظ کنند. بدین شکل استرس عاطفی و اجتماعی را که ممکن است بچه ها از بلوغ زودرس با آن مواجه شوند، محدود کنند.

با نوجوان خود در هنگام بلوغ چگونه رفتار کنیم؟

بلوغ چه زودرس و چه عادی شرایط خاصی برای نوجوان ایجاد می‌کند. آنها اغلب تصمیمات فوری می‌گیرند که منجر به رفتارهای پرخطر می‌شود. دامنه گزینه‌های خود را گسترش دهید و به آنها بیاموزید که چندین گزینه را در نظر بگیرند. آنها باید سنجیدن خطرات و مزایای بالقوه هر تصمیم را بیاموزند. در این مدت، مهم است که به نوجوان خود کمک کنید تا بفهمد که احساسات، خوب یا بد، ممکن است بر توانایی آنها در تصمیم گیری منطقی تأثیر بگذارد.

نوجوانان در هنگام بلوغ اغلب تحت تأثیر فشار‌های اجتماعی سایر نوجوانان قرار می گیرند. این فشار‌ها می‌تواند آنها را به سمت رفتارهای پرخطر سوق دهد. به جای تحمیل نظرات خود به نوجوان، اطلاعات عینی در مورد این رفتار‌ها در اختیار او قرار دهید.

نگرانی در مورد محبوبیت و مقبولیت در سالهای اولیه نوجوانی شدیدتر است و ممکن است نوجوانان را به سمت رفتار‌های پرخطر سوق دهد. بلوغ زودرس می تواند خطرات این احساسات را افزایش دهد. والدین می‌توانند به نوجوانان کمک کنند تا در برابر این فشارها مقاومت کنند و گروه های جایگزین بیابند. مجموعه ارزش‌های خانواده خود را توضیح دهید، مانند احترام به خود و دیگران، اهمیت اعتماد و غیره.

اگرچه در طول سال‌های نوجوانی معمولاً زمان کمتری با خانواده سپری می‌شود، اما صمیمیت با خانواده هنوز یکی از مؤلفه‌های بسیار مهم رشد نوجوانان است. فعالیت‌های جمعی مانند تفریحات خانوادگی، پیک نیک، فیلم و یا بازی فکری می‌توانند در این موضوع به شما کمک کنند.

بهترین پزشک برای درمان بلوغ زودرس

آزمایشات تشخیص بلوغ زودرس پسران و دختران را پزشک عمومی تجویز می‌کند. پزشکان معمولا برای تشخیص این عارضه از این روش‌ها استفاده می کنند:

در نتیجه این آزمایشات بلوغ پیش از موعد در کودک شناسایی می‌شود. در این مرحله با توجه به نوع عارضه ممکن است بیمار را به متخصص غدد معرفی نماید.

سوالات متداول در مورد بلوغ زودرس

آیا بلوغ زودرس درمان دارد؟

بله در هنگام تشخیص بلوغ پیش از موعد، متخصص غدد اطفال دلیل این اتفاق را می‌یابد. سپس با توجه به تشخیص و آزمایش بیماری اصلی که موجب بلوغ زودرس شده است را درمان می‌کند. در موارد دیگر نیز با روش های درمانی و تجویز دارو، ترشح هورمون‌های جنسی را تا رسیدن به سن اصلی بلوغ متوقف می‌کند.

بلوغ زودرس باعث کوتاهی قد می‌شود؟

وقتی بلوغ به پایان می رسد، رشد قد متوقف می‌شود. از آنجایی که اسکلت‌های آن‌ها بالغ می‌شود و رشد استخوان‌ها در سنین پایین‌تر از حد طبیعی متوقف می‌شود، بچه‌های مبتلا به بلوغ زودرس که درمان نمی‌شوند معمولاً به پتانسیل کامل قد بزرگسالان خود نمی‌رسند.

از کجا ابتلا به بلوغ زودرس را بفهمیم؟

اگر علائم بلوغ در دختران قبل از هشت و در پسران قبل از 9 سالگی مشاهده نمودید برای آزمایشات و تشخیص‌های پزشکی به مراکز درمانی مراجعه نموده و با پزشک مشورت نمایید.