وظیفه ویتامین D دقیقا چیست و کمبود آن چه مشکلی برای ما دارد؟

این ویتامین که هم در بدن ترشح شده و هم با مواد غذایی به بدن وارد می شود، به بدن در جذب و نگهداری کلسیم و فسفر کمک می کند. همانطور که میدانید این دو عنصر برای ساخت استخوان ها بسیار مهم هستند.همچنین، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که ویتامین D می تواند رشد سلول های سرطانی را کاهش دهد، به کنترل عفونت ها و کاهش التهاب کمک کند. بسیاری از اندام‌ها و بافت‌های بدن دارای گیرنده‌هایی برای ویتامین D هستند که نقش مهمی فراتر از سلامت استخوان را نشان می‌دهد و دانشمندان فعالانه در حال بررسی سایر عملکردهای احتمالی هستند. بنابراین کمبود ویتامین D می تواند بخش زیادی از این امور که برای بدن حیاتی هستند را مختل کند.

ویتامین D و کرونا

از دسامبر 2019 ویروسی از خانواده کروناها صفحه جدیدی در زندگی ما گشود که اثار و درد های آن تا نسل ها با ما خواهد بود. روزهای تاریک اول همه گیری، زمان هایی که حتی نمی دانستیم ماسک زدن چقدر مهم است و یا اینکه ویروس دقیقا چطور منتقل می شود و در بدن چه می کند، یک چیز کاملا مشخص بود: ویتامین D یکی از راه های نجات است. در مورد تاثیر این ویتامین در بهبود کرونا مطالعات زیادی شده است. بعنوان مثال این مقاله نشان داده است که:

کمبود ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به عفونت COVID-19 و احتمال بیماری شدید را افزایش دهد. بنابراین، ما مکمل ویتامین D را برای جلوگیری از COVID-19 و پیامدهای منفی آن توصیه می کنیم.

برخی فواید ویتامین D

ویتامین D به ساخت استخوان ها کمک می کند.

بدن ما برای استخراج صحیح کلسیم از غذاهایی که می خوریم به ویتامین D نیاز دارد. کمبود ویتامین D به این معنی است که نمی توانیم کلسیم کافی جذب کنیم. ویتامین D به بازسازی ساختارهای استخوانی کمک می کند و آنها را قوی تر می کند.

از لثه ها محافظت می کند.

محققان فنلاندی اخیرا دریافتند که سطوح پایین ویتامین D با بیماری لثه مرتبط است. مطالعه آنها نشان داد که افراد مبتلا به بیماری مزمن لثه دارای سطوح بسیار پایین ویتامین D در خون هستند.

یک مطالعه بیشتر در نروژ همچنین ارتباط بین از دست دادن دندان و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را پیدا کرده است. تنها 11 درصد از کسانی که در جنوب این کشور زندگی می کنند دندان های خود را از دست داده اند، در حالی که این رقم در شمال 65 درصد است.

عضلات قویتر را از ویتامین D بخواهید!

ضعف عضلانی ممکن است یکی دیگر از عوارض جانبی سطوح پایین ویتامین D، به ویژه در افراد مسن باشد. مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف مکمل های این ویتامین به طور قابل توجهی عملکرد عضلات را بهبود می بخشد. همچنین سطح مناسب این ویتامین به نوبه خود تعداد آسیب های ناشی از سقوط را کاهش می دهد.

یک پژوهش بر ساکنان یک خانه سالمندان نیز این موضوع را تایید کرده است. پژوهشگران دریافتند سالمندانی که مکمل‌های ویتامین و کلسیم سالم را دریافت کرده اند، 72 درصد کمتر از سایرین دچار ضعف عضلانی می شدند.


بهترین زمان دریافت ویتامین D

همانطور که گفتیم ویتامین D از دو روش مواد غذایی و ترشح در بدن ایجاد می شوند. با اینحال در نظر داشته باشید که وجود بیش از حد ویتامین D در بدن می تواند بیماری های زیادی ایجاد کند. برای جذب مناسب ویتامین D این راه ها وجود دارند:

1-مواد غذایی

با قراردادن این خوراکی ها در برنامه غذایی می توانید مقادیر از کمبود ویتامین D جلوگیری کنید:

2- قرص های ویتامین D

اگر قرص را بهد از غذا بخورید بهتر جذب می شود اما ممکن است همراه یا بدون غذا مصرف شود. تمامی دارو ها باید با مشورت پزشک مصرف شوند و قرص های ویتامین D هم از این قاعده مثتثنی نیستند.

درصورتیکه از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز را با استفاده از دستگاه اندازه گیری/قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.

از آنجایی که قرص ها مقادیر بالایی ویتامین D دارند حتما قبل از استفاده با پزشک مشورت نمایید.

3- نور خورشید

استفاده از نور خورشید یکی از بهترین راه های در امان ماندن از عوارض کمبود ویتامین d بمشار می رود. هنگامی که پوست شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد، ویتامین D را از کلسترول تولید می کند. اشعه ماوراء بنفش B (UVB) خورشید به کلسترول در سلول های پوست برخورد می کند و انرژی لازم برای سنتز ویتامین D را فراهم می کند. توجه به این نکته مهم است که اشعه UVB خورشید نمی تواند از پنجره ها نفوذ کند. بنابراین افرادی که در کنار پنجره های آفتابی کار می کنند همچنان مستعد کمبود ویتامین D هستند.

آیا ویتامین D چاق کننده است؟

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که افراد دارای اضافه وزن و چاق در مقایسه با همتایان لاغرتر خود، سطح ویتامین D پایینی دارند. و برخی مطالعات افزایش چربی شکم را با کمبود ویتامین D مرتبط می دانند. در واقع، طبق یک مقاله مدیکال نیوز تودی، به نظر می رسد افزایش چربی کلی بدن و کمبود ویتامین D با هم مرتبط باشند.

ویتامین D برای کودکان مفید است؟

نظر پزشک بر مقالت کلی موجود بر اینترنت ارجعیت دارد با اینحال بطور کلی مصرف رمکمل ویتامین D را برای همه نوزادان و کودکان از بدو تولد تا 18 سال توصیه می کند. در مورد نیاز کودک به ویتامین D با پزشک خود صحبت کنید.

کمبود ویتامین D موجب ریزش مو می شود؟

کمبود ویتامین D دقیقا مانند ازدیاد ویتامین D در بدن می تواند موجب ریزش مو شود. در این موارد حتما باید به پزشک مراجعه کرده و تست های مربوط به اندازه گیری این ویتامین را انجام دهید.

ویتامین D برای پوست مفید است؟

ویتامین D دارای خواص ضد التهابی فوق العاده ای است که می تواند به درمان بیماری های پوستی مانند خشکی، آکنه، پسوریازیس، اگزما و ویتیلیگو کمک کند. بسیاری از برندهای لوازم آرایشی و حتی متخصصین پوست از این ویتامین در کرم های شب و مرطوب کننده ها برای کمک به بهبود پوست استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.