انتخاب جنسیت جنین، دختر می خواهید یا پسر؟

(تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری)

Selective IUI

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری که با آزمایش خون یا IUI انجام می گیرد، از آرزوهای دیرینه انسان است؛ گرچه سلامت کودک خواسته هر پدر و مادر می باشد، ولی بر اساس آنچه که انسان را موجودی انتخابگر تعیین کرده است، در این عرصه نیز تعیین جنسیت جنین از خواسته‌های وجودی هر فرد می باشد. در شرایط عادی بارداری، شانس فرزند دختر یا پسر ۵۰-۵۰ می باشد. عمدتاً بستگی به مرد دارد که با دو نوع گامت خودش جنسیت جنین را تعیین میکند.

روش های مختلفی برای مشخص کردن جنسیت جنین وجود دارد که در تصاویر زیر مفصل توضیح داده شده است. ولی آنچه در آزمایشگاه ایران به عنوان یک روش آسان، بی‌خطر، ارزان و قابل تکرار صورت می‌گیرد Selective IUI یا آی یو آی انتخابی برای پسر یا دختر بودن نوزاد می باشد. مفتخریم به عرض برسانیم که در طی سه سال انجام این کار علی رغم درصد تعریف شده و متعارف ۷۵ درصد موفقیت آن در تعیین جنسیت؛ خوشبختانه آمار نتایج دلخواه این آزمایشگاه به عنوان دومین آزمایشگاه در کشور و اولین آزمایشگاه در شرق کشور  بیش از ۹۰ درصد بوده است.

روشهای مختلف تعیین جنسیت کلا به دو دسته تقسیم می شوند:

١- دسته ای که با تغییر شرایط محیطی بدن مادر، امکان پسر یا دختر دار شدن او را افزایش می دهند.

۲- دسته ای هستند که توسط متخصصین در آزمایشگاهها، مراکز درمان ناباروری و ژنتیک صورت می گیرد. در این دو دسته روش های مختلفی وجود دارد که فهرست وار به آن اشاره می گردد.

روش های انتخاب جنسیت پیش از بارداری

روش تغذیه ای:

هیچ پژوهشی نحوه عمل رژیم های غذایی بطور دقیق مشخص نکرده است.اما دانشمندان حدس میزنند که ممکن است به علت تغییر متابولیسم تخمک و بخصوص یون های سطح خارجی آن بتواند اسپرماتوزوئید X بالا را به خود جلب نماید.

روش زمان بندی مقاربت (تعیین زمان تخمک گذاری):

پزشکان این روش بر اساس خصوصیات تخمک، دو نوع اسپرم X و Y و ساختار ساختمانی هر یک از اسپرم ها تنظیم می کنند. آنها از مواردی مانند شکل، اندازه و وزن هر یک از اسپرم ها استفاده می کنند. همچنین دور یا نزدیک بودن زمان تخمک گذاری برای مقاربت، می تواند ملاک تعیین پسر یا دختر باشد.

روش شستشوی مهبلی:

پزشکان در این روش بر اساس میزان PH واژن و نقش تعیین کننده آن در حرکت اسپرم های Y دار با X دار قلیائی گردن یا اسیدی کردن محیط واژن برای حرکت نوع اسپرم استفاده می کنند. مثلا در PH های قلیائی اسپرم های مردساز خیلی سریعتر حرکت کرده و به تخمک می رسد و زمینه باروری را فراهم می نماید.

روش PGD

(PGD ( Pre implantation Genetic Diagnosis که در حال حاضر تنها روش ممکن برای زوجینی است که در معرض داشتن فرزند مبتلا به بیماریهای ژنتیکی قرار دارند و در ضمن بدلایل قانونی، مذهبی و … نمی توانند سقط جنین را در صورت ابتلای جنین به یک بیماری ژنتیکی تجربه کنند. البته این روش یک تکنیک بسیار سخت و گرانقیمت است و پر اساس کاشت جنین در رحم انجام می گیرد. روش آزمایشگاهی جداسازی اسپرم های X و Y در این روش با تکنیک های مختلف اسپرم های Y دار (پسر) از اسپرم های X دار (دختر) جدا و در زمان تخمک گذاری داخل رحم تلقیح می گردد. این روش احتمال رسیدن به جنس مورد دلخواه را ۷۵٪ تا ۸۰٪ افزایش می دهد.

امروزه روش های آزمایشگاهی تقریبا جداسازی اسپرم های X و Y از یکدیگر با روشها و تکنیک های آزمایشگاهی مختلف امکان پذیر نموده اند. البته حتی در بهترین حالت هم شانس موفقیت بصورت صد در صد نبوده و تنها می توان ۷۵ الی ۸۰٪ اسپرم مورد نظر را جدا کرده و جنسیت خاص مد نظر والدین را محقق نمود.

Selective IUI

یکی از روشهای جدید برای تعیین جنسیت جنین که روشی ایمن، ارزان و بدون نیاز به جراحی تهاجمی است، روش تلقیح اسپرم جدا شده در آزمایشگاه یا Selective IUI می باشد. در این تکنیک پس از دادن نمونه اسپرم توسط زوج در آزمایشگاه با روشهای مختلف اسپرمهای X دار و اسپرم های Y دار جدا می شوند. در مهمترین این تکنیک ها برای جداسازی از روش گرادیان غلظتی و یا از نوع و حرکت اسپرم ها استفاده می شود. پس از آماده سازی نمونه، پزشک متخصص آن را به رحم خانم تلقیح می کند و امکان عمل لقاح و تشکیل جنین مورد نظر تسهیل می کند. یک ربع پس از تلقیح نمونه اسپرم فرد می تواند به کارهای عادی خود بپردازد.

آیا IUI روش تعیین جنسیت قبل از بارداری تضمینی است؟

بدیهی است همه چیز در حقیقت در دستان آن یگانه هستی است. اگر او اراده کند، هر چیزی تحقق می پذیرد و تلاش ما در این خصوص نیز در دایره مشیت الهی می باشد.

تعیین جنسیت با آزمایش خون با موفقیت عملی بیش از ۹۰ درصد در آزمایشگاه ایران

برای دریافت اطلاعات کامل تر در مورد تعیین جنسیت با آزمایش خون و یا IUI تصاویر زیر و بارداری با IUI را مطالعه بفرمایید.

مراحل انتخاب جنسیت جنین به روش Selective IUI

زمان مورد نیاز: 14 days.

مراحل انتخاب جنسیت جنین به روش selective IUI

  1. مشخص کردن زمان های تخمک گذاری

    اولین مرحله از تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری به روش Selictive IUI تعیین زمان تخمک گذاری رحم است تا با توجه به آن تاریخ دقیق IUI مشخص شود.

  2. آنالیز، دریافت و بهسازی نمونه اسپرم مردان

    پس از مشخص شدن روز IUI اسپرم مرد مورد بررسی قرار می گیرد. در این قسمت، با بکارگیری سیستم پیشرفته و کامپیوتری آنالیز مایع منی، گزارش کامل و جامعی از اسپرم آقایان بر اساس تکنیک CASA مورد تایید بهداشت جهانی تهیه می گردد که در آن وضعیت باروری و ناباروری شخص تعیین می گردد. که با گزارش آن به پزشک و بر اساس نظر متخصص مسیر درمانی پیگیری می شود. در این مرحله اسپرم مرد برای قرارگیری در رحم پالایش و آماده می شود.

  3. مرحله پایانی

    در این مرحله اسپرم آماده شده مرد در روز و شرایط مناسب وارد رحم مادر می شود.

سوالات متداول در مورد تعیین جنسیت پیش از بارداری با IUI

آیا روش علمی برای انتخاب و تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری تضمینی وجود دارد؟

بله با کمک روش IUI می توان قبل از بارداری جنسیت جنین را انتخاب نمود. نرخ موفقیت این روش در آزمایشگاه ایران مشهد در طول سالیان گذشته بیش از 90 درصد بوده است. روش IUI اسپرم پالایش شده مستقیم در رحم قرارداده میشود تا شانس بارداری بر اساس جنسیت مورد نظر والدین افزایش یابد.

آیا IUI دردناک است؟

اصلا دردناک نیست. برخی زنان پس از IUI دچار گرفتگی عضلات )cramping) می شوند  که این اتفاق به دلیل تحریک رحم پیش می آید. تخمک گذاری نیز می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه شکم گردد که با مصرف دارو برای تخمک گذاری بیشتر می شود.

بارداری به روش IUI برای تعیین جنسیت پیش از بارداری چقدر طول می کشد؟

بطور خلاصه می توان گفت دو هفته طول می کشد تا نتیجه عملکرد IUI مشخص شود اما خود پروسه بستگی به زمان های قاعدگی زنان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *